Zastosowanie modelu elastyczności psychologicznej do wspierania terapii psychodelicznej

Niniejszy wpis stanowi tłumaczenie teksu: The use of the psychological flexibility model to support psychedelic assisted therapy, opublikowanego w Journal of Contextual Behavioral Science.

Rosalin Watts, Jason Luoma

Najważniejsze

• Model elastyczności psychologicznej może być wykorzystywany do kierowania terapią psychodeliczną.
• Przedstawiono nowy model, model ACE (Accept, Connect, Embody).
• Artykuł opisuje, w jaki sposób ten nowy model jest wykorzystywany w badaniu przy użyciu psylocybiny.
• Dane jakościowe są ponownie analizowane pod kątem procesów elastyczności psychologicznej.

Abstrakt

Terapia wspomagana psychodelicznie obejmuje trzy etapy: przygotowanie, sesję psychodeliczną i integrację. Przygotowanie jest kluczem do maksymalizacji potencjału korzystnego psychodelicznego doświadczenia, a integracja jest ważna dla przedłużania okresu poprawy. Model elastyczności psychologicznej (psychological flexibility model – PFM) wydaje się być obiecującym modelem do kierowania psychodelicznym przygotowaniem i integracją. W tym artykule zaproponowano model wykorzystujący PFM, o czym informowały wcześniej opublikowane badania jakościowe relacji pacjentów o procesach zmian w terapii psylocybinowej, w których zidentyfikowano tematy akceptacji i łączności związane z pozytywnymi wynikami. Ten nowy model, model ACE (Accept, Connect, Embody), przedstawia sześć procesów elastyczności psychologicznej, przemianowanych i przestawionych w triadzie akceptacji (defuzja, skupienie na chwili obecnej, gotowość) i triadzie połączenia (ja jako kontekst, wartości, zaangażowane działanie ). W artykule opisano model ACE i sposób jego wykorzystania w trwających badaniach przy użyciu psylocybiny w przypadku dużej depresji. Opisuje również dowody jakościowe wspierające ideę, że elastyczność psychologiczna może być kluczem do scharakteryzowania procesów zmian związanych z terapią depresji wspomaganą psylocybiną. Te i inne wyniki sugerują, że psylocybina może konkretnie zwiększać elastyczność psychologiczną i wskazują na możliwość, że podejścia psychoterapii obejmujące PFM mogą służyć jako środek do pogłębiania i rozszerzania korzyści z leczenia psylocybiną, wypełniając w ten sposób lukę między silnym doświadczeniem wewnętrznym, a życiem zewnętrznym.

Słowa kluczowe
Terapia psychodeliczna, Psychodeliki, Terapia Akceptacji i Zaangażowania, Elastyczność psychologiczna, Psylocybina

„Narodziny nigdy nie są łatwe i bezbolesne, czy to wszechświat, dziecko czy nowy początek życia.

Skurcz poprzedza ekspansję.

Ciemność nadchodzi przed świtem.

Radość podąża za bólem.

Tak to wygląda.”
~ John Mark Green ~

Modele prowadzenia psychoterapeutycznych terapii psychodelicznych są obecnie opracowywane w ramach trwających badań klinicznych. Sesje przygotowawcze i integracyjne przed sesją psychodeliczną i po niej są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i przedłużenia korzyści uzyskanych bezpośrednio w wyniku podania psychodeliku. Brakuje jednak konkretnych i testowalnych modeli, które mogłyby prowadzić sesje przygotowawcze i integracyjne. W tym artykule przedstawiamy nowy model, który będzie kierował psychoterapeutyczną częścią psychodelicznej terapii wspomaganej, o nazwie Accept Connect Embody (ACE). Model ten został oparty na doświadczeniach i danych pochodzących z badania Psilodep 1 (Carhart-Harris i in., 2016), jedynego opublikowanego badania dotyczącego zastosowania psylocybiny w leczeniu depresji opornej na leczenie. W tym otwartym badaniu 20 osób z depresją oporną na leczenie, odbyło dwie sesje przygotowania psychologicznego, dwie sesje psychodeliczne wspierane przez terapeutę i trzy sesje integracyjne. Niezwykle duże rozmiary efektu d = 2,2 i 2,3 stwierdzono w 1 i 5 tygodniu po leczeniu. Wielkości efektów pozostawały duże po 3 i 6 miesiącach po leczeniu, ale nieco spadły (odpowiednio d = 1,5 id = 1,4).

Wszystkie doświadczenia psychodeliczne są wyjątkowe i należy doceniać tę wyjątkowość, ale są pewne podobieństwa: mają tendencję do angażowania intelektualnego, emocjonalnego i somatycznego przetwarzania i mogą mieć pozytywną, negatywną lub pozytywną i negatywną wartościowość. Chociaż treść jest różna, doświadczenia przebiegają zgodnie z typowym łukiem: odpuszczanie codziennego myślenia, intensywne doznania zmysłowe / emocjonalne oraz kształtowanie wglądu i znaczenia. Model ACE zapewnia pewne wsparcie w przygotowaniu i integracji tych doświadczeń; pacjenci są zachęcani do akceptowania negatywnych treści, łączenia się z pozytywnymi treściami i odczuwania wszystkiego tak głęboko, jak to możliwe, poprzez słuchanie wskazówek. Model zawiera schemat (patrz ryc. 1), na którym sześć procesów elastyczności opisanych w modelu elastyczności psychologicznej (PFM; Hayes, Strosahl i Wilson, 2012) zostało przemianowanych i zmienionych na podstawie doświadczeń klinicznych i wcześniejszych badań jakościowych, które zidentyfikowały tematy „akceptacji” i „połączenia” jako kluczowe aspekty doznania psychodelicznego (Watts, Day, Krzanowski, Nutt i Carhart-Harris, 2017). Model ACE jest wykorzystywany w drugiej próbie terapii psylocybinowej w przypadku dużych zaburzeń depresyjnych, którą nazywamy Psilodep 2. W praktyce model ACE jest stosowany elastycznie. Służy jako ramy dla terapeutów, aby poprowadzić pacjentów do akceptacji tego, co stanowi wyzwanie, połączenia z tym co pozytywne, i pozostania w kontakcie z ciałem. Służy również jako podstawa ćwiczeń z wizualizacją podczas sesji przygotowawczych i integracyjnych oraz ćwiczeń domowych. Chociaż próba wciąż trwa, dyskutujemy o początkowych refleksjach na temat zastosowania modelu ACE, w tym o znaczeniu utrzymania płynności i szybkości reakcji, a nie o tworzeniu sztywnych konturów sesji. Odnosimy się także do tego, w jaki sposób model ACE jest wykorzystywany do przygotowania i na trzech etapach integracji – zbierania narracji, destylowania kluczowych spostrzeżeń i wspierania zmiany zachowań. Podajemy również przykłady relacji pacjentów zaczerpnięte z Watts i in. (2017) jako sposób zapewnienia jakościowego wsparcia dla PFM jako modelu zmiany terapeutycznej podczas terapii wspomaganej psylocybiną.
Ryc.1

Ryc. 1. Mapa ACE. Z „Zastosowanie modelu elastyczności psychologicznej do kierowania integracją po podaniu psylocybiny” R. Watts, R. (2019). Artykuł zaprezentowany na dorocznym spotkaniu Association for Contextual Behavioral Science w Dublinie, Irlandia. Prawa autorskie 2019 autorstwa Rosalind Watts. Przedrukowano za zgodą.

1. Znaczenie przygotowania i integracji doświadczenia psychodelicznego po podaniu psylocybiny

Niewiele innych metod terapii obejmuje doświadczenia, które są tak niepoznawalne, tajemnicze lub intensywnie emocjonalne, jak te doświadczane pod wpływem psychodelików o dużej dawce. Doświadczenie może być trudne, wstrząsnąć światopoglądem lub przywołać bolesne doświadczenia z przeszłości (Barrett, Bradstreet, Leoutsakos, Johnson i Griffiths, 2016). Przygotowanie jest niezbędne, aby pomóc ludziom zbliżyć się do doznania psychodelicznego z jak najmniejszym oporem, ponieważ odpuszczenie w pełni daje największe korzyści (Carhart-Harris i in., 2018, Carhart-Harris, 2018). Integracja pomaga pacjentom przetwarzać zdarzenia zachodzące podczas sesji psychodelicznych, wyciągać z nich cenne wnioski i włączać kluczowe lekcje do ich codziennego życia (Richards, 2017). Relacja między pacjentem a dwoma terapeutami, którzy towarzyszą im w tym procesie, ma kluczowe znaczenie (Richards, 2015). Kiedy sesje psychodeliczne wywołują bolesne emocje, jest to postrzegane jako cenna okazja do przetworzenia, nauki i uwolnienia, co w danej chwili może nie być łatwe dla pacjenta. Terapeuci prawdopodobnie będą u ich boku przez wiele godzin, trzymając rękę i zapewniając ich, że mają się dobrze i powinni iść dalej. Być może najbliższym przybliżeniem tego związku jest kobieta w trakcie porodu i dwie zaufane położne: pacjent wykonuje ciężką pracę, terapeuci zapewniający wspierającą, zachęcającą obecność przy poziomie interwencji udzielanym zależnie od przebiegu procesu.

Doświadczenie psychodeliczne może otworzyć ludzi na długo tłumione uczucia zarówno negatywne, jak i pozytywne. Może obejmować doświadczenia szczytowe, stany mistyczne i doświadczenia intensywnej, obejmującej wszystko miłości i błogości. Możliwe długoterminowe korzyści doświadczeń psychodelicznych obejmują zwiększoną otwartość na doświadczenie (Maclean i Griffiths, 2011), radykalną zmianę w podejściu pacjenta do jego cierpienia (np. Postrzeganie go jako przydatnej nauki i czegoś, w co należy się angażować, a nie bać się i czego unikać; Belser i in., 2017; Watts i in., 2017) oraz zmiany w ich związku z pięknem i znaczeniem (np. widzenie znaczenia jak zawsze obecnego, poczucie połączenia z ogromną siecią życia lub głębokie ponowne łączenie się z wartościami; Noorani, Garcia -Romeu, Swift, Griffiths i Johnson, 2018; Watts i in., 2017). Potęga tych doświadczeń może dać wrażenie, że zmieni się wszystko na zawsze; ale potem ludzie wracają do „starego życia”, a doświadczenia mogą zostać zapomniane lub odrzucone przez świat, który często postrzega rzeczy inaczej (np. koncentruje się na uśmierzaniu lub minimalizowaniu cierpienia lub gdzie pojęcie takie jak „świadomość jedności” jest pomijane lub dewaluowane) . Niezależnie od przyczyny, dobrze wiadomo, że trudno jest osiągnąć długoterminową zmianę zachowania.

Podczas gdy psychodeliki mogą wprowadzić cenny (i potencjalnie nieosiągalny) przypływ elastyczności w krótkim okresie, to czy przełoży się to na trwałe nowe nawyki umysłowe i behawioralne, zależy częściowo od wsparcia terapeutycznego dla wprowadzenia tych doświadczeń w codzienne życie. Używając metafory, to tak, jakby psychodeliki nakłoniły do ​​otwarcia ostrygi, aby odsłonić cenną perłę w środku. Jednak to co następuje po doświadczeniu decyduje o tym, czy ostryga pozostanie otwarta, czy zamknięta ponownie. W tym artykule opisano, w jaki sposób można zastosować model PFM, aby dostarczyć wiedzy, jak zapewnić niezbędne przygotowanie i wsparcie dla integracji doświadczeń psychodelicznych.

2. Model elastyczności psychologicznej i terapia wspomagana psychodelicznie

Poniżej opisujemy model PFM i sposób, w jaki można go wykorzystać do uwzględnienia procesów zmian w terapii wspomaganej psychodelicznie. Następnie proponujemy, w jaki sposób można go wykorzystać do poinformowania o fazach przygotowania i integracji w terapii wspomaganej psychodelicznie. Wreszcie, przeglądamy relacje pacjentów i omawiamy zbieżność z modelami neuronaukowymi, które wspierają ideę, że elastyczność psychologiczna jest potencjalnym procesem zmian leżącym u podstaw leczenia psychodelicznego.

3. Sześć procesów elastyczności

Ryc. 2 jest schematem „hexaflex”, który pokazuje, w jaki sposób zazwyczaj ułożonych jest sześć procesów elastyczności, które są uważane za model elastyczności psychologicznej(Hayes i in., 2012). Kontakt z chwilą obecną zachęca nas do skupienia się na naszym doświadczeniu zmysłowym, z chwili na chwilę, zamiast podążania za naszymi przeszłymi lub przyszłymi wyobrażeniami mentalnymi. Akceptacja prosi nas, abyśmy otworzyli się na nasze niechciane uczucia i pozwolili im być, zamiast próbować je ograniczyć poprzez kontrolowanie zachowań. Defuzja poznawcza zachęca nas do „widzenia przez” soczewki, które zabarwiają nasze doświadczenie i do obserwowania naszych myśli jako myśli, zamiast brać je za rzeczywistość. Ja jako kontekst rozszerza kontekst do poziomu „jaźni”. Jeśli pozwolimy sobie odejść od patrzenia na siebie w ustalony sposób do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, to jak elastyczne „nietrwałe” poczucie jaźni może uwolnić nasz repertuar behawioralny? Zaangażowane działanie opiera wewnętrzną pracę nad nowym, mierzalnym zachowaniem, które kontrastuje z wcześniejszymi autodestrukcyjnymi zachowaniami i służy świadomie wybranemu kierunkowi. Wartości pokazują, jakie byłoby dla nas bogatsze i bardziej znaczące życie. Zbiegiem tych sześciu procesów jest elastyczność psychologiczna lub zdolność do pełniejszego kontaktu z chwilą obecną jako świadoma istota ludzka i, w zależności od sytuacji, zmiana lub utrzymanie się w zachowaniu, aby służyć wartościowym celom (Luoma, Hayes , I Walser, 2017).

Ryc. 2. Model hexaflex sześciu procesów elastyczności.

Wykazano, że elastyczność psychologiczna jest ważnym celem terapeutycznym w licznych badaniach. Dysfunkcja psychiczna koreluje z psychiczną nieelastycznością (Bond i in., 2011), a rozkwit psychologiczny koreluje z wysoką elastycznością psychologiczną (Kashdan i Rottenberg, 2010). Liczne badania pokazują również, że poprawa elastyczności psychologicznej podczas terapii przewiduje pozytywne wyniki (np. Vowles, Witkiewitz, Sowden i Ashworth, 2014). Wykazano, że terapia akceptacji i zaangażowania (ACT), oparta na modelu PFM, zwiększa elastyczność psychologiczną, przy czym ta poprawa elastyczności psychologicznej pośredniczy w zmianach w wynikach (Hayes, Luoma, Bond, Masuda i Lillis, 2006). Chociaż w ACT i w innych podejściach dostępnych jest wiele technik, które mogą zwiększyć elastyczność psychologiczną pacjenta, to brak odpowiedzi na leczenie jest nadal powszechne w badaniach psychoterapii (A-Tjak i in., 2015), przez co wiele osób nadal nie otrzymało pomocy. Możliwe, że psychodeliki mogą szybciej zwiększać elastyczność psychologiczną niż sama psychoterapia, docierając w ten sposób do osób, którym inaczej by nie pomogła. Potężny potencjał znajduje odzwierciedlenie w raportach pacjentów z badania Psilodep 1, które porównuje doznania psylocybiny z „emocjonalnym rollercoasterem”, „terapią sterydami” i „dziesięcioletnią terapią w ciągu jednego dnia”. Chociaż potrzebne jest znacznie więcej badań, te anegdotyczne raporty, w połączeniu z wczesnymi danymi z prób, dają nadzieję, że psychodeliki mogą pozwolić nam dotrzeć do większej liczby cierpiących osób.

4. Dane jakościowe na poparcie modelu elastyczności psychologicznej

Dane jakościowe uzyskane od uczestników Psilodep 1 są zgodne z ideą, że zwiększona elastyczność psychologiczna jest ważną drogą oraz aplikowanie psychodelików zwiększa korzystne skutki. W tym badaniu Watts i in. (2017) przeprowadzili wywiady z 20 pacjentami z Psilodep 1 podczas sześciomiesięcznej obserwacji, aby zidentyfikować zgłaszane przez pacjentów procesy zmian związane z leczeniem. Analiza tematyczna zidentyfikowała dwa główne tematy odzwierciedlające proces przejścia od odłączenia (od siebie, innych i świata) do połączenia i od emocjonalnego unikania do akceptacji. Uczestnicy opisali sesje psylocybinowe jako przedłużoną lekcję odpuszczania oporu i zamiast tego witali długo tłumione bolesne emocje w celu bogatszego, pełniejszego życia. Wydawało się, że prowadzi to do większej akceptacji własnego doświadczenia oraz połączenia ze sobą i innymi, zarówno podczas „podróży”, jak i w kolejnych miesiącach. Pomimo braku jakichkolwiek treści terapeutycznych związanych z modelem PFM lub Terapią Akceptacji i Zaangażowania w Psilodep 1, niezwykłe było, jak podobne były doświadczenia uczestników z terapeutycznymi celami PFM.

Pomiędzy Psilodep 1 i 2 stwierdzono, że oba tematy – akceptacja i połączenie (Watts i in., 2017) można jeszcze podzielić na sześć procesów opisanych w PMF. Poniżej dzielimy relacje pacjentów, które wydają się charakterystyczne dla każdego z sześciu procesów elastyczności, jako środek zapewniający jakościowe wsparcie dla PFM w odniesieniu do psychodelików. Tylko niektóre z tych relacji są uwzględnione poniżej, ze względu na ograniczenia miejsca. Każda relacja pacjenta jest oznakowana pod kątem tego, czy był ostry (doświadczany podczas sesji psylocybinowej), czy trwały efekt (kontynuowany po leczeniu). W tej sekcji pokazano również, w jaki sposób PFM może odnosić się do zastosowania psylocybiny, szczególnie w leczeniu depresji.

5. Relacje pacjentów dotyczące triady akceptacji (defuzja, chwila obecna, gotowość)

Ludzie z depresją zwykle utknęli w pętlach mentalnych, odtwarzając ciągle te same treści mentalne, często z wysoce negatywnymi i samokrytycznymi treściami. Martwienie się i przeżuwanie może służyć jako rodzaj rozwiązywania problemów umysłowych, które uniemożliwia przetwarzanie emocjonalne, utrzymując ludzi w unikaniu i wzmożonym pobudzeniu (Mennin, Heimberg, Turk i Fresco, 2006; Roemer, Salters, Raffa i Orsillo, 2005). Podczas sesji z substancją, jeśli w pełni poddają się i nie opierają się, psychodeliki mogą przytłoczyć strategie unikania doświadczania. Zwykłe pętle mentalne są przerywane przez intensywnie emocjonalną, zmysłową jakość doświadczenia. Emocje są zauważane, odczuwane i przetwarzane. Badania neuroobrazowania pokazują, że w fazie ostrej psychodeliki zmieniają aktywność w sieci trybu domyślnego (DMN) (Nour i Carhart-Harris, 2017), oddziałując na obszary mózgu, które wydają się być najbardziej centralnie związane z poczuciem siebie, zmartwienia i przeżuwania. W tym stanie „gadanie” mentalne, które dominuje podczas depresji, staje się przez pewien czas mniej dominujące, osoba jest bardziej obecna i otwierają się nowe możliwości (Watts i in., 2017).

Przykłady defuzji poznawczej. W Psilodep 1 kilku uczestników opisało doświadczanie „mentalnej wolności i przejrzystości” podczas sesji: zostali uwolnieni z pułapek mentalnych, myśli były bardziej swobodne w przepływie i były mniej ruminatywne i powtarzalne. Dla wielu uczestników to poczucie większej jasności umysłu, możliwości uwolnienia myśli i wolności myśli utrzymywało się przez kilka miesięcy. Raporty pacjentów, które wydawały się zgodne z defuzją obejmują:

„Ten płaszcz betonowy, który ciągle nosisz na co dzień, został odłożony na bok, wciąż myślisz i czujesz to, ale możesz widzieć i czuć rzeczy o wiele wyraźniej, nie jesteś w tym zanurzony. I to pozostało przez długi czas: płaszcz odpadł.” (przedłużony efekt).

Jeden uczestnik przedstawił podobieństwa do doświadczeń, które mieli podczas medytacji, w których myśli były postrzegane wyraźniej jako myśli i gdzie było więcej miejsca na doświadczenie:

„W głębokiej medytacji nie zdarza mi się to często ale istnieje stan, który nie różni się od niektórych aspektów bycia pod wpływem psylocybiny. Przestronność, uświadomienie sobie, że wiele z tego, co uważamy za konkretne i nie można od tego uciec, jest w rzeczywistości tylko sposobem myślenia.” (efekt ostry)

Przykłady skupienia się na chwili obecnej. Niektórzy uczestnicy opisywali, że depresja sprawiała, że ​​„utknęli w głowie”, a tym samym odłączali się od zmysłów i ciała. Psylocybina pomogła ludziom uciec z „więzienia umysłu” i poczuć się bardziej „w ciele”, zmysłowo żywymi i obecnymi, zarówno podczas sesji, jak i później.

„Dawka (psylocybiny) pomogła mi zrozumieć, dlaczego czułem ból w klatce piersiowej, widziałem go wizualnie i czułem emocjonalnie, a potem poczułem się o wiele lżejszy, jakby coś zostało uwolnione.” (efekt ostry)

„Czułem się bardziej uziemiony, a także bardziej spokojny. Mój naturalny stan jest przeciwieństwem uważności. Zazwyczaj jestem dość daleko od obecnej chwili. Byłem tam bardzo, połączony.” (efekt trwały)

Kilku uczestników zauważyło, że ich doświadczenia sensoryczne były bardziej odczuwalne przez tygodnie lub miesiące później.

„Zasłona spadła mi z oczu, wszystko nagle stało się klarowne – lśniące i jasne. Patrzyłem na rośliny i czułem ich piękno. Nadal mogę patrzeć na moje orchidee i doświadczać tego: to jedyna rzecz, która naprawdę trwa”. (efekt trwały)

Przykłady akceptacji / gotowości. Pacjenci często doświadczali intensywnych stanów emocjonalnych, które były poza ich zwykłym zakresem uczuć i które były czasami przytłaczające. W tym samym czasie doświadczyli także poczucia konfrontacji z trudnymi doświadczeniami i „stawienia czoła demonom”. Czasami te doświadczenia były opisywane jako długo tłumione lub traumatyczne doświadczenia, które były w stanie pełniej doświadczyć i ucieleśnić podczas doświadczenia psylocybinowego:

„Doświadczenie było uczuciem desperacji do ucieczki, a tak naprawdę to tylko objawienie, przełamałem się i poczułem komfort, moje ciało było tak zrelaksowane i po prostu zasnąłem. To była implikacja: coś przeszedłem. Drżałem; potem, kiedy to zaakceptowałem, moje ciało było po prostu zrelaksowane. Kiedy obudziłem się, różnica nie wydawała mi się stopniowa, był to natychmiastowy ogromny skok w kierunku normalnego życia.” (efekt ostry)

Wydawało się, że pacjenci wychodzą z większą otwartością na własne doświadczenia emocjonalne i gotowością do konfrontacji z negatywnymi emocjami, by usiąść z nimi i pozwolić im przejść, zamiast ich unikać:

„Dużo płakałam, płakałam z ulgą, a przypomniały mi się doświadczenia, wizje, wspomnienia, które tłumiłam przez długi czas i musiałam się z nimi skonfrontować… To było wielkie odpuszczenie, wielkie oczyszczenie.” (efekt ostry)

„Oderwałem się od doświadczenia, lęku na który zwykle byłam wściekła, teraz myślę, że mogę mieć lęk, czuję to i on może odejść, nie muszę uciekać.” (efekt trwały)

„Widziałem negatywne wzorce w moim życiu, w które zwykle wchodziłem gdy działo się coś złego, [zaprzątałem sobie głowę]. Potem pozwoliłem sobie doświadczyć wszystkiego – nawet jeśli jest to smutek. Teraz wiem, jak radzić sobie z moimi uczuciami, zamiast je tłumić.” (efekt trwały)

5.1 Relacje pacjentów związane z triadą połączenia (ja jako kontekst, wartości, zaangażowane działanie)

Wielu pacjentów zgłosiło zwiększone poczucie siebie po leczeniu psylocybiną. Dla niektórych wiązało się to z przejściem do bardziej pozytywnego poczucia siebie, kontaktem z częścią siebie jako nauczycielem lub osobą wspierającą oraz doświadczeniu połączenia ze światem, z innymi lub z naturą. Inni informowali o zmianach ich wartości po leczeniu, w tym o większym ukierunkowaniu na kontakt z bliską rodziną i przyjaciółmi, z duchowością, a nawet z nieznajomymi. Podjęto nowe wzorce działania, w tym powrót do cenionych działań z przeszłości lub dokonanie poważnych zmian stylu życia po leczeniu.

Przykłady ja jako kontekstu. Wielu uczestników zgłosiło zmiany w poczuciu własnej tożsamości, szczególnie rozpoznanie wcześniej niezbadanych aspektów jaźni. Wydawało się, że wielu było w stanie ominąć swoje zwykłe, skonceptualizowane ja, z jego codziennymi troskami, i kontaktować się z innymi, nowszymi perspektywami, w tym ja obserwatorem, ja nauczycielem, ja mądrym i kochającym / współczującym ja. Niektórzy uczestnicy spontanicznie i bez wysiłku uzyskali dostęp do rozszerzonych aspektów siebie, które „przemawiały” do nich z bardziej zrelaksowanych, inspirujących, mądrych i kochających punktów widzenia. Dla niektórych okazało się, że prowadzi to do bardziej współczującego mówienia do siebie w przeciwieństwie do bardziej krytycznej i budzącej grozę relacji w stosunku do siebie w depresji:

„Miałem spotkanie z istotą, z silnym poczuciem, że to byłem ja, mówiąc mi, że to w porządku, nie muszę żałować za wszystko, co zrobiłem. Miałem wrażliwość na siebie. Podczas tego doświadczenia odczuwałem prawdziwe współczucie, którego nigdy wcześniej nie czułem”. (efekt ostry)

To poszerzone poczucie jaźni przyniosło nowe poczucie pewności siebie, poczucia opieki, miłości i poczucia konsekwentnego wsparcia:

„Poczucie bycia w obecności czegoś boskiego, świętego. To jest prawdziwe i jest w tobie”. (efekt ostry)

„[Czuję], że połknąłem własnego psychoterapeutę”. (efekt trwały)

Niektórzy uczestnicy opisywali kontaktowanie się z poczuciem spójnego obserwatora, z którego obserwowali swoje doświadczenie:

„Miałem zamknięte oczy i nie czułem, że obserwator się zmienia, a obserwująca część mnie, kimkolwiek to jest, to wciąż ja tam byłem”. (efekt ostry)

Inni odczuwali poczucie powiązań z innymi lub z naturą, które czasami utrzymywały się przez kilka miesięcy.

„Czułam się jak słońce migoczące przez liście, byłam naturą”. (efekt ostry)

„Mam szerszą perspektywę, cofnąłem się. Pomogło mi to docenić, że świat jest dużym miejscem, że dzieje się o wiele więcej niż tylko drobne rzeczy, które dzieją się w mojej głowie”. (efekt trwały)

„Byłem wszystkim, jednością, jednym życiem z 6 miliardami twarzy, byłem tym, który prosił o miłość i dawał miłość, pływałem w morzu, a morze było mną”. (efekt ostry)

„Teraz jest większe poczucie, że „wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi”; mniej niepokoju”. (efekt trwały)

Przykłady połączenia z wartościami. Pacjenci, którzy cierpieli na depresję przez średnio 18 lat, z których wielu odczuwało, że życie nie ma znaczenia ani przyjemności, opisywali nagle i spontanicznie kontakt z życiowymi lekcjami na temat tego, co naprawdę miało znaczenie i czuli się wypełnieni poczuciem związku i miłości do tych rzeczy.

„To było tak, jakby ktoś właśnie zapalił światła w ciemnym domu, nagle znów zobaczyłem swoje życie, miałem nadzieję, byłem entuzjastyczny, znowu miałem w sobie życie”. (efekt ostry)

„Dla mnie bycie w depresji wiązało się z utratą związku z rzeczami ważnymi i znaczącymi w moim życiu i nie wiedzą, jak to odzyskać. Z psylocybiną zrobiłem to przez chwilę. (efekt trwały)

Pacjenci zgłaszali zmianę orientacji swoich wartości, często w kierunku wzajemnych powiązań ludzi ze sobą i z naturą oraz znaczenie poszanowania tych połączeń i dbania o nie:

„Ten kobiecy głos był tak elokwentny: „nie martw się, wiem, że teraz wszystko jest źle, w dalszym życiu to się zmieni. Nie jedz zwierząt lądowych. ”Powiedziałem:„ Lubię kurczaka i mięso ”, a ona odpowiedziała:„ Nie, to nie jest dla ciebie dobre. ”Przynieśli kanapkę z jajkiem i pamiętam, że na nią patrzyłem i mówiłem: „zabierasz jajka kurczakowi. Nie mogę tego zjeść. Coś w środku wierzy, że nie powinienem jeść kurczaka.” (ostry i trwały efekt)

„Zawsze byłem chłopcem natury, psylocybina wzmocniła to … Patrzę na drzewa i wszystko, co ma liście, jak na żywe stworzenia z duszą”. (efekt trwały)

Przykłady zaangażowanego działania. W depresji, nawet jeśli ludzie są świadomi swoich wartości, często nie są w stanie działać zgodnie z nimi. Podczas doświadczenia z psylocybiną ludzie często uzyskiwali nowe perspektywy i objawienia, które pomogły im przekształcić wgląd i zrozumienie w działanie.

„[Dawka] pomogła mi zrozumieć moje cele w perspektywie krótkoterminowej, dało mi to motywację i przejrzystość do zrobienia czegoś. Natychmiast zapisałem się na siłownię i znalazłem się w świecie pracy – poddałem się rozmowie kwalifikacyjnej”. (efekt trwały)

„Taplałeś się w psychice, bum. To daje ci swobodę dokonywania wyborów. To podnosi głowę nad mgłę, więc mówisz: „Och, widzę, że teraz widzę, dokąd zmierzam”. Dlatego możesz zacząć planować. Daje ci to jasność, możesz ruszać. Ok, co muszę zrobić? Kuchnia! Zaplanuj zrobienie kuchni!” (efekt trwały)

„Straciłem dużo na wadze tylko dlatego, że nie chciałem źle jeść i to trwało przez kilka miesięcy. Nie mogłem jeść, choć wiedziałem, że nie było dla mnie dobre. I nie mogłem oglądać pornografii po drugiej dawce. Zacząłem odczuwać, że jest to haniebne i nie jest zdrowe. (efekt trwały)

„Przyjaciele, którzy sprawili mi przykrość, odpuściłem ich, właściwie się wycofałem. Zaprzyjaźniłem się z nowymi przyjaciółmi, którzy podzielają moje wartości.” (efekt trwały)

„Przechodziłem obok sklepu rowerowego, wszedłem z ulicy i powiedziałem: „Czy mogę pomóc?” Byłem tam przez 6 miesięcy i pomogłem wyremontować jego sklep. Byłem zmotywowany do czynienia dobra, chciałem tylko robić dobre rzeczy. Skierowałem moją uwagę na współczucie.” (efekt trwały)

5.2 Konwergencja między PFM a biologicznymi mechanizmami działania

Oprócz danych jakościowych opisanych powyżej, neuronaukowe dane dotyczące efektów psylocybiny na poziomie biologicznym są również zgodne z modelem elastyczności psychologicznej. Być może wiodąca neurobiologiczna teoria dotycząca psylocybiny, entropiczna teoria mózgu (Carhart-Harris, 2018), syntetyzuje dane sugerujące, że psylocybina indukuje bardzo elastyczny stan mózgu u osób, które zwykle doświadczają bardziej sztywnych stanów mózgowych. Nowsze sformułowanie, przedstawiające integrację hipotezy entropicznej mózgu z modelem globalnej funkcji mózgu, sugeruje, że poprzez ich entropiczny wpływ na spontaniczną aktywność korową psychodeliki działają w celu rozluźnienia precyzji wyższych poziomów nadzorujących (tj. uprzedzeń, które kształtują przetwarzanie informacji) lub przekonań, uwalniając w ten sposób oddolny przepływ informacji ze źródeł takich jak układ limbiczny. Ten uwolniony przepływ z układu limbicznego w górę może zakłócać niepomocne, zakorzenione przekonania. Model REBUS (RElaxed Beliefs Under pSychedelics) (Carhart-Harris i Friston, 2019) proponuje „spłaszczony krajobraz” w umyśle i mózgu: zamiast ograniczać się do niewielkiej liczby dominujących grawitacyjnie atraktorów”, umysł i mózg swobodnie przechodzi między stanami, w których może wydawać się, że umysł się otwiera (Atasoy i in., 2017). Metaforycznie efekty psylocybiny porównano do użycia pługa śnieżnego (Kaelen, 2017), aby wyrównać śnieg na mocno wyjeżdżonych śladach na stoku narciarskim. W tej analogii nasz mózg jest jak narciarz, który zwykle podąża dobrze wydeptanymi szlakami. Doświadczenie psylocybiny może tymczasowo zakłócać i spłaszczać stare rowki na śniegu, stwarzając możliwość położenia nowych śladów. Zasadniczo podawanie psychodelików może wspierać nową, krótkoterminową elastyczność i zdolność do zapoczątkowania nowych nawyków myślenia, działania i odczuwania. Te nowe nawyki należy jednak ćwiczyć w celu utrwalenia nowej nauki. Innymi słowy, nowe ślady muszą być naniesione na tyle dobrze, aby zbyt łatwo nie przywracać starych.

5.3 Wsparcie psychologiczne i psychoterapia w Psilodep 1 i Psilodep 2

Pozostała część artykułu opisuje, w jaki sposób model ACE wyłonił się z Psilodep 1 i jak jest stosowany w Psilodep 2. Psilodep 2 opiera się na ustaleniach Psilodep 1 i jest zarejestrowanym, randomizowanym, podwójnie ślepym badaniem klinicznym, w którym pacjenci przechodzą dwie sesje z podaniem psylocybiny podczas których używają masek na oczy, słuchają ustawionej muzycznej listy odtwarzania i są zachęcani do „skierowania uwagi do środka”. Każda sesja psylocybinowa składa się z jednej dużej lub jednej małej dawki. Kontakt terapeutyczny składa się z czterech sesji przygotowawczych, dwóch sesji z użyciem psylocybiny zaplanowanych w odstępie trzech tygodni i 4–7 sesji integracyjnych. Przygotowanie 1 to spotkanie twarzą w twarz z dwoma terapeutami – „przewodnikami”, które odbywa się pod koniec pierwszej wizyty przesiewowej; Przygotowanie 2 to rozmowa telefoniczna z głównym przewodnikiem przeprowadzona na około tydzień przed pierwszą sesją podania psylocybiny; Przygotowanie 3 to pełne popołudnie przygotowań twarzą w twarz przeprowadzonych dzień przed Psylocybiną 1, które kończy się, gdy klient otrzyma odpowiedź na wszystkie pytania; Przygotowanie 4 to rozmowa telefoniczna dzień przed Psylocybiną 2. Część integracyjna składa się z czterech sesji, które mają miejsce następnego dnia po Psylocybinie 1, tydzień po Psylocybinie 1, dzień po Psylocybinie 2 i 3 tygodnie po Psylocybinie 2. Dostępne są 3 opcjonalne dodatkowe sesje, które odbywają się za pośrednictwem Skype’a i można o nie poprosić elastycznie, ale zwykle odbywają się w tygodniach po Psilocybinie 2. Chcielibyśmy zasugerować, że liczbę sesji, które zapewniamy w Psilodepie 2, należy uznać za minimum wymagane do bezpiecznej i skutecznej terapii psylocybinowej. W przyszłych modelach terapii prawdopodobnie będą potrzebne dalsze kontrolne sesje psylocybiny i sesje integracyjne w celu przedłużenia korzyści terapeutycznych.

W Psilodep 1 treść terapeutyczna sesji nie była standaryzowana. W Psilodep 2 sesje przygotowawcze i integracyjne zostały ustandaryzowane, ale charakteryzują się dużą elastycznością. Same sesje psylocybinowe pozostają bez wytycznych: pacjent jest po prostu zachęcany do „pójścia tam, gdzie trzeba”. Jedynym kierunkiem jest akceptacja, a nie unikanie niczego trudnego, odczuwanie cielesnych wrażeń zamiast odwracania uwagi od nich i komunikowanie kluczowych doświadczeń z terapeutami bez mówienia za dużo, aby odczuwany zmysł pozostał wolny. Nie-dyrektywny charakter pracy jest uważany za istotny dla modelu przez jego najbardziej doświadczonych praktyków (Grof, 2008; Richards, 2015), którzy na podstawie powtarzanych obserwacji twierdzą, że istnieje „wewnętrzna inteligencja” zwana również „wewnętrznym uzdrowieniem”, „mechanizm” lub „zasada homeostatyczna”, która kieruje procesem:

Zakłada się, że istnieje wewnętrzna inteligencja o łagodnej trajektorii i że trajektoria ta staje się silniejsza w niezwykłym stanie świadomości. Implikacja jest taka, że ​​każdy materiał, który powstaje w psychice w tak niezwykłym stanie, będzie dokładnie tym, co jest wymagane do przejścia osoby do pełni. Rolą facylitatora jest po prostu wspieranie tego naturalnego procesu rozwoju. (Czytaj, 2014, s. 298, s. 298).

Wczesne wersje modelu ACE wprowadziły więcej struktury z PFM do Psilodep 2. Wydawało się jednak, że narzuca to z góry ustalony kierunek, więc zamiast tego model jest w dużej mierze pozbawiony struktury, zamiast tego skupia się na podstawowych zasadach akceptacji, połączenia, i ucieleśnienia na każdym etapie procesu terapeutycznego. To, jak to wygląda, w praktyce jest bardzo różne dla każdego pacjenta, w zależności od wyjątkowej choreografii własnej podróży (Richards, 2015). Terapeuci Psilodep 2 wzmacniają poczucie otwartości i gotowości do podążania za pacjentem, zamiast kierowania nim oraz utrzymują świadomość, że wspierają naturalnie przebiegający proces, zamiast próbować nim kierować. Jednak przypomnienie, aby skupić się na zasadach ACE, było dotychczas doceniane przez pacjentów i terapeutów. Naszą nadzieją i doświadczeniem jest to, że zasady ACE dopasowują się do procesu terapeutycznego każdego pacjenta tak naturalnie, że nie są one postrzegane jako dyrektywne, uciążliwe lub formalne, ale raczej jako wzmocnienie. Ma to kluczowe znaczenie dla integralności paradygmatu leczenia, a także dla zadowolenia pacjenta; raporty pacjentów z Psilodep 1 wskazywały, że pacjenci zdecydowanie woleli podejście skoncentrowane na kliencie i pozbawione dyrektyw, w porównaniu do bardziej ustrukturyzowanych terapii, których próbowali wcześniej.

Poniżej przedstawiamy model teoretyczny prowadzący sesje przygotowawcze i integracyjne w Psilodep 2. Model ten oparty jest na doświadczeniu klinicznym i danych jakościowych z Psilodep 1, danych jakościowych z innych badań psychodelicznych, szkoleniach przeprowadzonych przez Williama Richardsa (Richards, 2015) i Tim Read (Czytaj, 2014), dyskusjach na temat przypadków, nadzór kliniczny, warsztaty Holotropic Breathwork (Grof, 1985), terapię akceptacji i zaangażowania (Hayes i in., 2012), teorię Poliwagalną (Porges, 2011) oraz dyskusje w London Psychedelic Integration Group. Model ACE, ogólnie, obejmuje koncepcje akceptacji, połączenia i ucieleśnienia jako fundamentalne dla relacji terapeutycznej między pacjentem, a przewodnikiem, psychodelicznego procesu leczenia i zmian behawioralnych po sesji. Model ACE jest obecny przez cały proces psychoterapeutyczny w Psilodep 2, ale bardziej szczegółowo zapisany w dwóch ćwiczeniach empirycznych: P-ACE (Przygotowanie – Accept Connect Embody) i I-ACE (Integracja – Accept Connect Embody).

5.4 Przegląd modelu ACE

Model ACE reprezentuje pogląd, że zarówno akceptacja (trudne doświadczenie), jak i połączenie (do znaczenia, wartości, wglądu) są równie ważne. Idea, że ​​ból i wartości są „dwiema stronami tej samej monety”, ma zasadnicze znaczenie dla elastyczności psychologicznej. Hiszpańskie przysłowie mówi: „Tam, gdzie jest miłość, tam jest ból”, a moglibyśmy dodać: „tam, gdzie jest ból, tam jest miłość” (tzn. cierpienie z powodu czegoś pokazuje, że ci na tym zależy). To nie to samo, co odrętwienie. Jeśli cierpisz, zależy ci i masz nadzieję. Jest to ważne dla pacjentów z depresją, którzy mają tendencję do opisywania życia, które toczy się w ich w głowach jako stanu zdrętwiałej rozpaczy. Sesje psylocybinowe często przywołują stłumione emocje, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Mapa ACE przedstawia tę zasadniczą biegunowość przeżywanego doświadczenia: światło i cień (patrz ryc. 1). Akceptuj (niebieska) część mapy polega na akceptowaniu chwilowych doświadczeń somatycznych i emocjonalnych oraz otwieraniu się na to, co bolesne. Część Connect (różowa) mapy dotyczy łączenia się z sensem, pięknem i transcendencją. Aspekt ucieleśnienia przebiega przez całą drogę i uznaje ograniczenia terapii „mówionej”, która zaniedbuje ucieleśnione doświadczenie. Przyszłe publikacje będą dalej omawiać aspekt realizacji, ale zasadniczo „E” modelu ACE odnosi się do sposobu, w jaki akceptacja i połączenie często zachodzą poprzez proces doświadczania zmysłowego i odczuwania, a także myślenia w całym ciele. Model ACE jest przewodnikiem po terapii psychodelicznej i życiu w ogóle. „Kierunek” jest od dolnej (niebieskiej) części mapy do górnej (różowej) części, ponieważ pełna, ucieleśniona akceptacja bólu może podnieść go do znaczenia. Aby użyć alchemicznej metafory Junga, cień unosi się do światła jaźni, podobnie jak ołów jest podniesiony do złota (Read, 2014). Lub, używając metafory z I-ACE, otwarcie nieproszonej kolczastej skorupy może odsłonić perłę – pacjent jest poprowadzony do podpłynięcia, wzięcia perły w dłoń i przedarcia się przez powierzchnię wody, aby wygrzewać się na rozległym niebie.

5.5 Wykorzystanie modelu ACE do przygotowania do sesji psylocybinowej

Skupiamy się tutaj na treści głównej sesji przygotowawczej: Przygotowanie 3, która jest 3-godzinną sesją twarzą w twarz, po nawiązaniu relacji we wcześniejszych sesjach przygotowawczych. Trzy główne cele to: 1) pielęgnowanie i budowanie zaufania między pacjentem a terapeutami, 2) pielęgnowanie pełnej gotowości do angażowania się w trudne emocje, jeśli się pojawią, oraz 3) rozwijanie intencji dla sesji psychodelicznej.

Pierwsza część sesji obejmuje wymianę informacji między pacjentem a terapeutami na temat psylocybiny i tego, jak można ją najbardziej doświadczać terapeutycznie (Richards, 2015). Pacjentów zachęca się do przyjęcia wyzwania (tj. do postrzegania go jako czegoś, z czego można się uczyć, a nie bać się i opierać); iść w kierunku lęku, a nie oddalać się od niego -„zaufać, puścić, być otwartym” (Richards, 2015). Wyrażamy również przekonanie, że nie ma złych podróży (bad trip) w terapeutycznie wspieranym stosowaniu psylocybiny – że wszystko, co powstaje, jest ziarnem dla młyna. Podejście do sesji psylocybinowych z nastawieniem akceptującym ma dwie zalety. Po pierwsze, zmniejsza oporność na doświadczanie tego, czego można doświadczyć. Jest to ważne, ponieważ, paradoksalnie, obrona przed bolesnymi uczuciami jest w rzeczywistości bardziej niewygodna niż stawienie im czoła, a uwolnienie się i uczenie się może nastąpić tylko poprzez stawienie im czoła. Po drugie, bardziej otwarta postawa stwarza okazję do ćwiczenia tego, co może stać się bardziej ogólnie nowym podejściem do życia. Nasi pacjenci silnie łączą się z myślą, że ich sesje są okazją do zmierzenia się z potworami, w kontekście wsparcia, że ​​uciekają przez całe życie. Widzą, że ich życie koncentruje się na minimalizowaniu bólu, że to nie zadziałało, i widzą w tym szansę na wypróbowanie czegoś nowego – zrobienie miejsca na wszystko, co powoduje ból, odczuwanie tego wszystkiego, poszukiwanie sensu, i realizowanie wartościowych kierunków w swoim życiu. Naszą nadzieją jest ustanowienie kontekstu, w którym sesja psylocybinowa może być początkiem zupełnie innego sposobu podejścia do wyzwań w życiu.

Druga część sesji zachęca pacjenta do wypróbowania eksperymentalnego ćwiczenia wizualizacyjnego (P-ACE; patrz skrypt A w załączniku A), który łączy wszystkie trzy cele przygotowania w ucieleśniony sposób. Podczas gdy początkowa część wymiany informacji była „oparta na głowie”, to podejście jest „oparte na ciele”. Zazwyczaj pacjent leży na kanapie, której używa się podczas sesji psychodelicznej, nosi przepaskę na oczy i słucha kierowanych instrukcji. Ćwiczenie wykorzystuje metaforę nurkowania po perłę, aby opisać proces samo-dociekania. Uwolnienie umysłu i zbadanie doznań w ciele przypomina nurkowanie z burzliwej powierzchni morza i pływanie w głębokich wodach. Podczas zanurzania przeprowadza się skan ciała. Na dnie morza, gdzie wody mogą być mętne i ciemne, znajduje się wiele pięknych koralowców i ryb oraz nieproszone kolczaste muszle ostryg (metafora pozytywnych i negatywnych aspektów jaźni). Pacjent jest zachęcany do pójścia w kierunku najbardziej ostrych skorup i delikatnego otwarcia każdej z nich (metafora raczej do przyjmowania bólu niż do unikania go). Następnie przeszukują „wewnątrz i przez” powłoki (metafora szukania bólu w celu znalezienia sensu: dlaczego to ich boli, co chcą żeby było inaczej?). To perła w ostrydze. Kiedy ją znajdą, wypływają na powierzchnię wody i wykorzystują wgląd (perłę mądrości), aby poszerzyć swoją koncepcję siebie i wyznaczyć zamiary na sesję następnego dnia. Na przykład „kolczaste muszle” pacjenta mogą zawierać poczucie beznadziejności (np. „Co, jeśli to nie zadziała na mnie?”), A perła może być wartością „przyczyniającą się do czegoś większego ode mnie”, co prowadzi do tworzenia intencji na następny dzień „Zrelaksuj się. To jest podróż, nie przeznaczenie.”

P-ACE jest interaktywny; wymaga to od uczestnika ćwiczenia kontaktu z emocjami w obecności dwóch stosunkowo nieznanych terapeutów, dzieląc się tym, co czują i obserwują, chwila po chwili, w miarę rozwoju doświadczenia. Daje to pacjentowi i terapeutom szansę na ćwiczenie sposobu komunikowania się werbalnie i niewerbalnie, gdy pacjent jest w trudnej sytuacji, leżąc na kanapie z zasłoniętymi oczami. Często terapeuta będzie trzymał rękę pacjenta, jeśli jest to oczekiwane (przez pacjenta). Ponadto terapeuta pokazuje pacjentowi, że będzie uczestniczącym świadkiem procesu, wraz z dobrocią i uprzejmością, towarzysząc w tym co czuje pacjent – że jego lęki i ból nie są niesmaczne ani wstydliwe; że są bezpieczne. Terapeuta przez cały czas wykazuje postawę akceptacji i kontaktu z pacjentem, która jest podobna do bezwarunkowego pozytywnego szacunku opisanego w psychologii humanistycznej (Rogers, 1957). Wielu pacjentów jest odciętych od ciała i nieznajomych koncepcji, że emocje mogą być odczuwane w ciele, i że można uzyskać dostęp do emocji, zwracając uwagę na odczucia ciała (Dana, 2018; Gendlin, 2012; Porges, 2011). Wielu naszych pacjentów nigdy wcześniej nie dokonywało medytacji skoncentrowanej na ciele, takiej jak skanowanie ciała. Komponent P-ACE do skanowania ciała pomaga im się zrelaksować i zacząć rozwijać świadomość odczuwanych zmysłów ich ciała oraz tego, w jaki sposób odpowiada to ich stanowi emocjonalnemu. Są proszeni o opisanie pojawiających się uczuć napięcia lub wrażliwości. Terapeuta pomaga klientowi „słuchać” serca i żołądka, a nie głowy. Ćwicząc „nurkowanie dla pereł”, priorytet gotowości do doświadczenia jest traktowany priorytetowo w sposób nie zagrażający. Jeśli konkretny pacjent miał fobię nurkowania w głębinach morskich, opracowano również analogię do eksploracji zamku. Sesja psychodeliczna jest więc ujęta w podróż z trzewnymi wyzwaniami. Dla naszych pacjentów, którzy odrętwiali na ból, czy zamknęli się w reakcji na uraz, unikając trudnych uczuć, ponieważ czują zbyt wiele nie do zniesienia, lub przez lata przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, które osłabiają ich zakres emocjonalny, to zaproszenie do głębokiego odczucia ,bez względu na to jak bolesne ,jest mile widziane, choć nie pozbawione strachu.

Znaczenie ustalania intencji przed sesją psychodeliczną (Leary, Metzner i Alpert, 1964) jest dobrze ugruntowaną tradycją: pacjenci są proszeni o określenie powodów, dla których sesja jest potrzebna, ich nadziei na ten temat i ich ogólnego celu. Różni się to od oczekiwań, które mogą przynieść odwrotny skutek, ponieważ trudno jest przewidzieć sesje psychodeliczne. Intencje opracowane przez pacjentów pod koniec P-ACE zwykle wydają się autentyczne, ponieważ wyłaniają się z procesu zarówno odczuwania i myślenia, niż raczej samego myślenia. Być może najważniejszym aspektem P-ACE jest to, że jest to ćwiczenie polegające na puszczeniu kontroli umysłowej i poddaniu się odczuwanym doświadczeniom w danym momencie. Problem ten często leży u podstaw depresji i chociaż psylocybina jest doskonałym narzędziem do przezwyciężania oporu psychicznego, niektórzy pacjenci z silną kontrolą umysłową mogą nadal wymagać praktyki w „otwieraniu skorupy ostrygi”.

5.6 Wykorzystanie modelu ACE do integracji doświadczenia psychodelicznego po aplikacji psylocybiny

Ponieważ doznanie psychodeliczne jest często niewysłowione (tj. Doświadczane poza słowami) i wykraczające poza normalne doświadczenie, często wymaga integracji po doświadczeniu, aby zrozumieć, co wydarzyło się na sesji i zrozumieć konsekwencje dla własnego życia. Zadaniem terapeuty podczas integracji jest wypełnienie luki między nauką uzyskaną z doznania psychodelicznego a bieżącymi okolicznościami życia uczestnika. Jeśli integracja może pomóc ludziom w obieraniu kierunku, pacjenci mogą wyznaczyć cele w krótkim, średnim i długim okresie. Codziennie mogą kroczyć nowymi ścieżkami w śnieg i omijać dobrze zdeptane stare ścieżki, które mają ciągły urok i pokusę – zwłaszcza gdy kończy się poświata i zachęca do depresyjnego myślenia.

Integracja z Psilodep 2 opiera się na trzystopniowej strukturze polegającej na zebraniu narracji, destylowaniu kluczowych spostrzeżeń i wspieraniu zmiany zachowań. Pacjenci nie zawsze przechodzą do etapu 3; zależy to od tego, jak użyteczne okazały się sesje psylocybinowe. Jeśli sesja z przyjęciem psylocybiny nie doprowadziła do istotnych spostrzeżeń lub uczenia się (czy to dlatego, że była to niska dawka, czy dlatego że osoba była odporna na wysoką dawkę), pacjenci zazwyczaj wolą skupić się na zrozumieniu, co to dla nich znaczyło, i nie przechodzą do behawioralnych celów.

Podczas pierwszego etapu integracji uczestnik otrzymuje przestrzeń do podzielenia się jak najwięcej na temat tego, co się wydarzyło. Często narracja może być rozczłonkowana i trudna do sformułowania w słowa, dlatego terapeuta potwierdza to jako integralną część psychodelicznego doświadczenia, wspierając jednocześnie proces tworzenia znaczeń. Pacjenci różnią się pod względem tego, ile ukierunkowania i wsparcia potrzebują od terapeuty, aby rozwinąć narrację, a od terapeutów oczekuje się, że dostosują swój poziom aktywności do potrzeb pacjenta. Na podstawie informacji zwrotnych od pacjentów z Psilodep 1 (Watts i in., 2017), które pokazały wyraźnie, że otwarte, elastyczne, humanistyczne podejście było preferowane od ustrukturyzowanego, dyrektywnego podejścia (którego większość z nich doświadczyła w terapii poznawczo-behawioralnej i uznała niepomocny), terapeuta koncentruje się na byciu świadkiem doświadczenia uczestnika z wysokim stopniem obecności i uprawomocniania. Ze względu na intensywność doznań psychodelicznych i zastosowane ramy, relacja terapeutyczna często wykazuje wysoki stopień wzajemnego zaufania i szacunku, którego można się spodziewać po wielu latach terapii opartej na rozmowie. To także nasyca pierwszy etap integracji głębokim poczuciem relacji; jak powrót do domu po wspólnej podróży. Terapeuta zwykle odczuwa głęboki szacunek, gdy uczestnik przekazuje więcej szczegółów na temat wszystkiego, co widział i czuł. Dotychczasowe informacje zwrotne sugerują, że aspektem terapii najbardziej docenianym przez pacjentów było delikatne wsparcie przez w pełni obecnych i pełnych szacunku opiekunów. Tematy związane z brakiem adekwatnej empatii we wczesnym okresie życia pojawiają się u wielu naszych pacjentów. Dlatego dostrojona uwaga terapeutów jest kluczowa, a pierwszy etap integracji zapewnia dużą możliwość wykazania uprawomocnienia.

Drugi etap obejmuje wyodrębnienie kluczowych lekcji i spostrzeżeń z narracji oraz zastanowienie się nad wszelkimi zmianami w samoocenie lub samoświadomości. W tej fazie terapeutów zachęca się do wprowadzenia nieco większej struktury i kierunku, takich jak zapytania o intencje pacjenta określone w fazie przygotowawczej oraz o to, czego sesja uczy ich o ich życiu i jak rozwijać więcej rzeczy, które są dla nich ważne. Oba etapy 1 i 2 (czyli nadawanie znaczenia i refleksja nad kluczowymi aspektami) trwają przez cały okres integracji. Uczestnik jest zachęcany do pisania w dzienniku i dzielenia się kluczowymi spostrzeżeniami z terapeutami za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Trzeci etap, który nie zawsze jest osiągany, jest bardziej ukierunkowany, ponieważ terapeuta pomaga pacjentowi w identyfikowaniu nowych zachowań i celów oraz wspieraniu zmian rozpoczętych podczas doświadczenia psychodelicznego. Kluczowe znaczenie ma pomaganie pacjentom w radzeniu sobie z niepowodzeniami podczas wypróbowywania tych nowych zachowań, a także radzenie sobie z objawami depresji w miarę ich nawracania (np. negatywnymi myślami i emocjami).

Model elastyczności psychologicznej przenika cały proces integracji. Schemat ACE, który informował o ćwiczeniu P-ACE podczas sesji przygotowawczej, ale którego pacjenci jeszcze nie widzieli, może być używany po doświadczeniu psychodelicznym. Pacjenci mogą również wziąć udział w ćwiczeniu I-ACE, co może pomóc im rozwinąć i poszerzyć naukę z sesji psylocybinowej. Ćwiczenie to pomaga także w opanowaniu umiejętności radzenia sobie z negatywnymi myślami i emocjami po powrocie (patrz załącznik B do skryptu). I-ACE jest podobny do P-ACE, chociaż ostatni etap wymaga raczej intencji związanych z realizacją celów życiowych niż intencji dla sesji. Zazwyczaj I-ACE ma miejsce na ostatnim etapie integracji, gdy pamięć doznania psychodelicznego zaczyna zanikać. Pacjent kładzie się, zamyka oczy i słucha ćwiczeń, które przeprowadzają go przez każdy proces. Następnie pacjenci otrzymują schemat ACE i nagranie dźwiękowe z głosem terapeuty, który przeprowadza ich przez etapy I-ACE, do odsłuchiwania w domu. Pacjenci zwykle używają ćwiczeń I-ACE do 1) dalszego przetwarzania określonych emocji, które pojawiły się podczas sesji (np. dając emocji gniewu trochę przestrzeni), 2) codziennej praktyki utrwalania tego nowego sposobu podejścia do emocji, 3) rozwiązywania problemów, kiedy wpadają w ruminatywne myśli, stają przed wyzwaniem lub czują się źle lub niespokojnie.

Mamy nadzieję, że pacjenci będą nadal korzystać z modelu ACE po końcowej sesji integracyjnej, która również odpowiada pierwszemu punktowi kończącemu badanie. Pacjenci mogą korzystać z mapy, aby zachować ten nowy elastyczny sposób zbliżania się do życia, łącząc się i akceptując zamiast rozłączać się i unikać. Uczestnikom udostępniamy również prostszy schemat „Zaakceptuj, połącz” (patrz ryc. 3) na pocztówce, którą można przymocować do lodówki lub nosić w portfelu.

Ryc. 3. Schemat Akceptuj, Połącz. Z „Zastosowanie modelu elastyczności psychologicznej do kierowania integracją psylocybiny” R. Watts, R. (2019). Artykuł zaprezentowany na dorocznym spotkaniu Association for Contextual Behavioural Science w Dublinie, Irlandia. Prawa autorskie 2019 autorstwa Rosalind Watts. Przedrukowano za zgodą.

6. Wnioski

Ograniczeniem wszystkich terapii mówionych jest to, że operują one językiem, ryzykując w ten sposób uwięzienie w pułapkach. Model elastyczności psychologicznej rozpoznaje te pułapki i próbuje ukierunkować nadmiar języka, aby zwiększyć elastyczność psychologiczną. Psychodeliki stanowią kolejną drogę do zakłócania zwykłych procesów językowych, które zawężają i ograniczają zachowanie oraz wydają się zwiększać elastyczność psychologiczną, potencjalnie bardziej intensywnie i bez instrukcji werbalnych. Psychodeliki oferują drogę do ucieleśnionej świadomości oraz ulgi w cierpieniu i nauki, które może to przynieść. Psychodeliki dają również możliwość doświadczania głębokich zmian psychicznych większej liczbie pacjentów w porównaniu do możliwości oferowanych samą terapią werbalną.

I odwrotnie, elastyczność psychologiczna może informować o sposobie przygotowania i integracji psychodelicznej w celu wzmocnienia i podtrzymania zmian. Model Elastyczności psychologicznej może stanowić przewodnik do przygotowań do potencjalnego wzmocnienia efektów sesji dawkowania psylocybiny. Następnie, gdy indukowana psylocybiną elastyczność psychologiczna zanika, praca skupiona na akceptacji może pomóc pacjentom przypomnieć, w jaki sposób mogą oni angażować się w odczuwanie zmysłów, nadal otwierając się na trudne wydarzenia. Być może, co najważniejsze, nacisk modelu elastyczności psychologicznej na zmianę zachowania może umożliwić pacjentom dalsze łączenie się z nowymi zdobytymi perspektywami oraz przedłużyć i pogłębić zmianę zachowania, która prawdopodobnie zanikłaby bez wsparcia.

W tym artykule nakreślono, w jaki sposób można zastosować model elastyczności psychologicznej do kierowania terapią wspomaganą psylocybiną w leczeniu depresji, oraz dokonano przeglądu jakościowych dowodów sugerujących, że model elastyczności psychologicznej ma kluczowe znaczenie dla procesów zmian związanych z tą modalnością terapeutyczną. Sprawdziliśmy również, w jaki sposób model elastyczności psychologicznej został przystosowany do użycia w przygotowaniu i integracji doświadczeń psylocybiny oraz w jaki sposób powstały model, zwany ACE (Accept, Connect, Embody), jest wykorzystywany w trwającym badaniu klinicznym. Ponieważ model elastyczności psychologicznej jest obecnie stosowany jako główna modalność terapeutyczna w innych badaniach z użyciem psylocybiny w leczeniu depresji (tj. NYU, Yale), możemy być na początku nowej fazy terapii wspomaganej psychodelicznie, w której składnik psychoterapii jest w pełni pielęgnowany, uprawiany i badany. Mamy nadzieję, że modele terapii psychodelicznej przyszłości będą wystarczająco kompleksowe, aby wspierać nawyki akceptacji, połączenia i ucieleśnienia, które trwają całe życie i katalizują procesy transformacyjne w jednostkach i społecznościach, w których żyją.

Załącznik A.

Skrypt P-ACE (Przygotowanie – Accept Connect Embody).

Zapraszam do zamknięcia oczu, uspokojenia oddechu, wdechu i wydechu przez nos, powoli. Skieruj uwagę na czubek nozdrzy i na to, jak powietrze wydaje się chłodniejsze podczas wdechu i cieplejsze podczas wydechu. Podczas wdechu i wydechu skup się na tym uczuciu w nozdrzach. Oddychaj powoli.

Wyobraź sobie ogromny ocean wcześnie rano, słońce wznosi się nad powierzchnią morza. Jesteś na plaży, gdzie fale uderzają o brzeg. Kupujesz sprzęt do nurkowania, trenowałeś nurkowanie i czeka Cię nowa przygoda. Przybywa łódź; ktoś pomaga Ci wejść na pokład i pokazuje twoje wygodne siedzenie z przodu łodzi. Słońce świeci ci w twarz, gdy delikatnie wypłyniesz na sam środek oceanu, poczujesz, że powoli suniesz do przodu. Weź głęboki oddech, rozejrzyj się wokół, pozwól sobie zobaczyć dookoła jasne niebieskie kolory: morze, niebo, tyle różnych odcieni niebieskiego. Kiedy będziesz gotowy, zejdziesz po drabinie, a w lśniącym słońcu spuścisz swoje ciało do wody. Woda jest ciepła. Kołyszesz się na wodzie, gotowy do zanurzenia się. Kiedy jutro weźmiesz kapsułki, zdecydujesz się zanurzyć głęboko w siebie: to trochę jak nurkowanie w tym oceanie, aby dowiedzieć się, co jest głęboko w środku. Wyobraź sobie teraz, że kołyszesz się na powierzchni morza, a następnie bierzesz głęboki oddech i nurkujesz głęboko. (Jeśli chcesz, możesz położyć się na brzuchu, z rękami wyciągniętymi przed sobą w pozycji do nurkowania.) Wyobraź sobie, że nurkujesz w ciepłej wodzie. Jesteś całkowicie bezpieczny: podczas nurkowania woda otacza cię i podtrzymuje. Możesz oddychać z łatwością i czujesz się podtrzymywany, wspierany i jest Ci ciepło podczas schodzenia, coraz głębiej. Prądy ciągną cię w tę i tamtą stronę, po prostu ufasz, puszczasz i płyniesz głębiej. Jesteś w podróży, niosą cię prądy, nie musisz decydować, dokąd pójść, po prostu daj się ponieść. Z każdą chwilą, gdy poddajesz się coraz bardziej, puszczasz i pozwalasz sobie płynąć tam, gdzie podróż zabierze cię w górę, w dół, czasem gładko, czasem burzliwie, ale zawsze wiedząc, że jesteś bezpieczny. Pozwól sobie opadać z siłą i celem. Wpływasz głęboko w siebie, eksplorując części siebie, których nigdy wcześniej nie eksplorowałeś, i możesz zaufać, że zostanie ci pokazane wszystko, co musisz zobaczyć, że poczujesz wszystko, co musisz czuć, bez konieczności kontrolowania czegokolwiek, racjonalizowania lub rozumienia. Wszystko, co musisz zrobić, to zaufać, puścić i być otwartym na te wody, zobaczyć, co możesz znaleźć.

Gdy nurkujesz w kierunku dna morskiego, zwróć uwagę na swoje ciało jako całość. Obejmij swoją świadomością całe ciało od czubków palców aż do palce u stóp: czubki palców dłoni, dłonie, przedramiona, ramiona, szyję, twarz, czubek głowy, kark, górną części pleców, okolice klatki piersiowej, obszar serca. Zostań tu, żeby trochę oddychać sercem: kiedy oddychasz powoli przez nos, to tak, jakbyś oddychał do swojego serca: wdychaj, utrzymuj skupienie w swoim sercu i wydychaj z ust, pozwól ciału oddychać samodzielnie. I znów oddychaj do serca, wstrzymaj oddech, poczuj jego ciepło, a następnie wypuść powietrze, puść. Oddychaj do swojego serca (oddychaj przez nos), a następnie wydychaj przez usta, pozwalając, by wszystko odeszło. Następnie kontynuuj kierowanie swojej świadomości do brzucha, ud, łydek, stóp, palców stóp. Teraz zwróć uwagę na całe swoje ciało, przestrzeń wewnątrz. Czy odczuwasz jakieś napięcia? A czułość? Jeśli masz jakieś nieprzyjemne odczucia w swoim ciele, nie próbuj odwracać od nich uwagi lub unikać: zamiast tego spróbuj je naprawdę poczuć. Są to wiadomości od twojego ciała, które chcą być usłyszane. To czas na otwarcie, na naukę. Jeśli pojawia się nieprzyjemne uczucie, zrób dla niego miejsce, pozwól mu tam być, poczuj to wszystko. Zamiast próbować odwrócić od niego uwagę, poświęć mu całą swoją uwagę, powiedz „tak” temu wrażeniu, możesz nawet chcieć dać temu pozwolenie na powiększenie się. W ten sposób, zamiast odwracać uwagę od wszystkiego, co jest niewygodne, wejdź głębiej. Jeśli twoja klatka piersiowa jest zbyt ciasna, pozwól sobie pozostać z tym uczuciem. Jeśli twój żołądek wydaje się skurczony, pozostań z tym uczuciem.

Teraz nurkujesz głębiej w oceanie, jest tak wiele różnych kierunków, w których możesz się udać, wiele rzeczy do zobaczenia. W niektórych miejscach są jasne koralowce i piękne egzotyczne ryby, a przez krystalicznie błękitne wody, migoczą promienie słońca. Najpiękniejsze delikatne stworzenia morskie, pojawiają się w tej wspaniałej wielokolorowej krainie czarów. W niektórych miejscach wodorosty są gęste, a woda mętna. Daj się ponieść chęci pełnego doświadczenia wszystkiego. Ufamy, że prądy zabiorą Cię tam, gdzie potrzebujesz. Jeśli zobaczysz plątaninę chwastów, popłyń prosto w sam środek, nie uciekaj od niej. Pozwól sobie być w tym doświadczeniu. Przejdź przez środek i na drugą stronę. Świecisz latarką w mrocznych miejscach, eksplorujesz wszędzie: skorzystaj z okazji, aby zobaczyć i poczuć rzeczy, których nigdy wcześniej nie widziałeś, splątane wodorosty oraz jasne kwiaty morskie.

Czasami możesz czuć że płyniesz pod prąd i poruszać się bardzo wolno. Porzuć wszelkie oczekiwania i wymagania. Pozwól sobie być powolnym, utknąć w pełni, niech będzie tak, jak jest. Czy możesz powiedzieć „tak” temu, co tam jest, w każdej chwili, dokładnie tak, jak jest, bez konieczności zmiany? Ufaj, że nauka nadejdzie z czasem, być może ważne jest, aby utknąć na chwilę, by odkryć znaczenie tego doświadczenia.

A teraz płyniesz do dna morskiego, przeszukujesz rękoma muł, czujesz to. Czasami może tu na ciebie czekać to, co było trudne, ciemne i kolczaste. Może się wydawać, że woda robi się chłodniejsza i ciemniejsza, a wtedy natrafiasz na stosy kolczastych brzydkich ostrygowych muszli. Ryby tu nie pływają, całe miejsce wydaje się nieprzyjemne i możesz zawrócić i znaleźć te piękne ryby i migoczące turkusowe wody. Ale idź dalej, idź naprzód. Idź prosto w stos muszli, pozwól sobie poczuć każdy ostry kolec. Muszle są mocno zamknięte, nieprzeniknione, trudne do otwarcia. Te ostrygi reprezentują najtrudniejsze, najbardziej ostre i najciemniejsze rzeczy z przeszłości, które były mocno zamknięte i niewidoczne. Ostrygi reprezentują również ciężkie uczucia, negatywne emocje, uczucie depresji, żalu, strachu, straty…. Te ostrygi to rzeczy, których chcesz unikać. Więc teraz, gdy jesteście w królestwie ciemnych skorup, poświęćcie chwilę, aby połączyć się ze swoim ciałem, odczuciami, czy są jakieś niewygodne uczucia? Czy jest jakiś strach? Że jutro będzie trudno, że to nie zadziała, że nie zrobisz tego dobrze? Jakieś inne bolesne uczucia, które pojawiają się z powodu tego, o czym rozmawialiśmy wcześniej, jakieś trudne wspomnienia, poczucie wstydu lub frustracji w stosunku do siebie? Jeśli potrafisz zidentyfikować trudną emocję, a może jest ich więcej, wyobraź sobie, że każde z tych trudnych uczuć jest oddzielną ostrygową skorupą. Każda skorupa reprezentuje inną trudną rzecz, która jest teraz w tobie.

Poświęć trochę czasu, aby naprawdę poszukać siebie i wymienić wszystkie emocje, które możesz poczuć. Kiedy się rozejrzysz, daj mi znać, jakie emocje są w tobie. W porządku, jeśli są i pozytywne emocje. Kiedy będziesz gotowy, wypisz mi je wszystkie. A potem poświęcimy trochę czasu, abyście naprawdę poczuli każdą z nich (***** oni wymieniają). (zweryfikuj wszystkie opinie, zadbaj o potrzeby kontaktu fizycznego).

Kiedy robisz miejsce na te emocje, to trochę jak otwieranie muszli ostryg. Otwieranie jej, choć wydaje się ciasne i kolczaste i jakby chce pozostać zamknięte. Otwórz muszlę delikatnie, trochę, otwórz się nieco na to uczucie. Daj temu uczuciu coraz więcej miejsca. Otwierając pierwszą ostrygę (emocja 1) pozostań z nią…. naprawdę to poczuj. Gdzie to czujesz w swoim ciele? I otwierając drugą ostrygę (emocja 2), gdzie ją odczuwasz w swoim ciele? Zrób miejsce, aby tam być.

Teraz, gdy otwierasz te ostrygi, kiedy szukasz głęboko wśród kolczastych rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się nieprzeniknione, czasami znajdujecie perłę. Sposób, w jaki perła powstaje w ostrydze, polega na tym, że odrobina piasku dostaje się do skorupy. Ostryga reaguje bardzo powoli pokrywając ten kawałek piasku masą perłową. Nie wyrzuca kawałka piasku, pozwala mu pozostać i powleka go suchą, piękną warstwą, która zamienia ten kawałek piasku w coś bardzo cennego. Ostryga przyjmuje piasek i zamienia go w skarb. Więc teraz, kiedy otworzyłeś swoją ostrygę (emocja 1) i ostrygę (emocja 2), poszukaj w nich pereł, a to oznacza poszukiwanie lekcji na temat bólu, jego znaczenia. To jest cenny prezent, perła w twojej ostrydze. Tak więc dla (ostryga 1): jak myślisz, dlaczego masz to uczucie? Co to mówi o twoich potrzebach, o tym, co naprawdę ma dla ciebie znaczenie? To uczucie jest przesłaniem, wiadomością o czymś. Jaka jest ta wiadomość? Co ci to mówi? I ostryga 2… (poproś o trochę informacji zwrotnej na temat istoty znaczenia, zweryfikuj wszystkie opinie, zadbaj o potrzeby kontaktu fizycznego).

Więc kiedy poczujesz w pełni swoje emocje i poszukasz w nich znaczenia, to tak, jakby przeszukiwać kolczaste muszle ostryg na dnie morza, delikatnie je otwierać i szukać pereł znaczeń. Perła jest przesłaniem. Twoje emocje zawsze próbują powiedzieć ci coś o tym, co naprawdę jest dla Ciebie ważne.

Czułeś (xxxxx) i czułeś to, dopóki nie zrozumiałeś jego przesłania (xxxxxx). To jest perła. Trzymaj to w dłoni.

I poczułeś (xxxxx) i poczułeś to, dopóki nie zrozumiałeś jego przesłania (xxxxxx). To jest perła. Trzymaj to w dłoni.

A potem, kiedy będziesz mieć tę perłę (-y) w dłoni, pędź w górę, przez wodę w kierunku nieba. Płyniesz z wielką energią, kopiąc nogami. Gdy płyniesz w górę powierzchni, możesz teraz odwrócić się na łóżku, więc leżysz na plecach i przesuwasz swoją uwagę po swoim ciele od czubka głowy do palców stóp, po prostu zauważ, jak się czuje twoje ciało. Z wdziękiem płyniesz do horyzontu. A potem z wielką energią przedzierasz się powierzchnię. Nagle panuje spokój, woda jest spokojna. Niebo jest tak ogromne i świeci od różowego słońca, które jest teraz kilka metrów nad powierzchnią wody. Gdy słońce świeci, na twarzy i ramionach robi się coraz cieplej.

A potem widzisz łódź. Cały czas tam jest, czekając na ciebie, a kotwica utrzymuje ją nieruchomo. Wchodzisz na pokład, odkładasz sprzęt do oddychania i siedzisz na swoim specjalnym wygodnym krześle z przodu łodzi. A kiedy tam siedzisz, owinięty w koc, czujesz się niesamowicie lekki i wolny. Patrzysz tylko na wschodzące słońce. I patrząc na wodę, nieruchomą i spokojną, odbijającą różowe promienie na jej srebrzystej powierzchni. Następnie otwierasz ręce i patrzysz na perły, które przyniosłeś ze skorup ostryg. Zapamiętaj przesłanie pereł… (przypomnij im)… powiedziały, że (…….) ma dla ciebie znaczenie. Usiądź więc na swoim wygodnym krześle i przez kilka następnych minut, gdy łódź zabierze Cię z powrotem na plażę, pomyśl tylko o muszlach ostryg, które właśnie spotkałeś, i perłach, które w nich znalazłeś, i pomyśl, jak to doświadczenie może pomóc ci w poszukaniu intencji jutrzejszej sesji psylocybiny. Jak możesz uszanować te uczucia? Możemy o tym porozmawiać za chwilę, ale przez kilka następnych minut niech muzyka niesie cię ze sobą a ty zastanów się nad twoją intencją na jutro.

Ok, jesteśmy na plaży, możesz otworzyć oczy. Czy masz jakieś pomysły intencję na jutro?

Załącznik B.

Skrypt I-ACE (integracja) – Accept Connect Embody).

Zapraszam cię do zamknięcia oczu, ustabilizowania oddechu, wdechu i wydechu przez nos, powoli i zwrócenia uwagi na czubek nozdrzy oraz na to, jak powietrze tutaj jest chłodniejsze podczas wdechu i cieplejsze podczas wydechu. Podczas wdechu i wydechu skup się na tym uczuciu w nozdrzach. Oddychaj powoli. Wracamy do tego morza, gdzie nurkowałeś po perły. To ćwiczenie należy wykonywać regularnie, aby pozostać w kontakcie z tym, jak się czujesz. Można go również wykorzystać do „rozwiązywania problemów” za każdym razem, gdy zauważysz trudne emocje lub gdy twój umysł będzie naprawdę pełny i przeciążony.

Zatem krok 1: poczuj, jak się kołyszesz na powierzchni wody, a następnie podejmij decyzję o zanurkowaniu. Puść wszystko, co dzieje się w twoim umyśle. Odpuść sobie. Zanurz się w swoim ciele.

Krok 2: Połóż się na brzuchu, z rozpostartymi ramionami, a gdy zanurzysz się w dno oceanu, przesuń swoją świadomość po swoim ciele od czubków palców dłoni aż po palce u nóg, tak więc: czubki palców dłoni, dłonie, przedramiona, ramiona, szyja, twarz, czubek głowy, kark, górna część pleców, obszar klatki piersiowej, obszar serca (oddychaj do serca, wstrzymaj, wydychaj przez usta), brzuch, górne nogi, łydki, stopy, palce u stóp. Następnie poznaj całe swoje ciało, zwróć uwagę na ciasne miejsca lub przestronność, jakąkolwiek delikatność, napięcie, niewygodne lub przyjemne doznania.

Krok 3: Jesteś na dnie morza. Rozejrzyj się wokół: czy są tam piękne ryby, koralowce, a może ostrygi. Jeśli czujesz się nieswojo, to jest to ostryga: delikatnie otwórz ją. Otwórz się na emocje w środku, daj im przestrzeń. Gdzie to czujesz w swoim ciele? Zrób miejsce na wszelkie doznania, pozwól im się powiększyć, poczuj je tak dokładnie, jak to możliwe. Pozostań z tym uczuciem. Czy są jeszcze inne ostrygi? Jeśli tak, masz teraz trochę czasu, aby otworzyć każdą z nich, dać każdemu uczuciu poczucie przestrzeni. Mogą też pojawić się pewne pozytywne emocje: jeśli tak, odczuj je również głęboko: gdzie odczuwasz te pozytywne emocje w swoim ciele? (kontynuuj do 3 minut) Po zbadaniu wszystkich emocji, które teraz odczuwasz, poszukaj ostryg w poszukiwaniu pereł. Zastanów się nad głównymi emocjami, które odczuwałeś i czego uczucia te uczą cię o tym, co jest dla ciebie ważne. Gdy coś znajdziesz, jest to jak znalezienie perły. Perła to ziarenko piasku, który dawno temu dostało się do ostrygi. Ostryga zrobiła dla niej miejsce i z czasem pokryła ją srebrzystą masą perłową, aż piasek stał się skarbem. Za każdym razem, gdy czujesz ból, jest to przesłanie: zrozumienie, co oznacza twój ból, jest jak znalezienie perły w ostrydze.

Krok 4: Więc kiedy znajdziesz perłę, wypłyń na powierzchnię. Możesz się teraz odwrócić, tak abyś leżał na łóżku na plecach, wyobraź sobie, jak poruszasz nogami, by utrzymać na powierzchni, i kiedy przebijesz się przez powierzchnię, weź głęboki oddech. Wschodzi słońce, niebo jest różowe i ciepłe. Wypełnij płuca tym ciepłym powietrzem. Wyobraź sobie, że wpatrujesz się w słońce, gdy wschodzi, poczuj ciepłe światło słoneczne na twarzy i ramionach. Płynąc spokojnie po wciąż srebrzystych wodach, zdajesz sobie sprawę, że jesteś morzem: wielkimi głębokościami, ciężarem, ciałem, emocjami. I że jesteś niebem: obszernym niebem, które trwa i trwa, zawiera wiele zmian pogodowych i nigdy nie jest przez nie krzywdzone: błękitne niebo, deszcz, słońce, grzmot; niebo trzyma je wszystkie. Widzisz, że jesteś jak morze i niebo: jesteś ciepłymi wodami, spokojnymi wodami, burzliwymi wodami, ciemnymi wodami. Jesteś niebieskim niebem, światłem słonecznym, grzmotem, deszczem, porannym wschodem słońca, tęczą. Masz to wszystko w sobie, zawsze.

Krok 5: A teraz, w następnym kroku, kiedy unosisz się tutaj, otwórz dłoń. Jest tu perła, którą znalazłeś w ostrydze. Spójrz na perłę. Powiedz sobie, dlaczego to dla ciebie ważne. Czego to uczy Cię o tym, jak chcesz żyć?

Krok 6: A następnie, w ostatnim kroku, złóż sobie obietnicę, w jaki sposób uhonorujesz tę pracę, którą wykonałeś. Może to być coś bardzo małego, co zrobisz dzisiaj, w służbie tej perły, którą znalazłeś. Teraz perła zawsze tam będzie. Ale czasami dostęp do niej może być trudniejszy. W niektóre dni skorupa będzie szeroko otwarta, z perłą w pełni widoczną, w inne dni skorupa może zacząć się nieco zamykać. Co możesz zrobić, aby pozostać otwartym, aby powstrzymać tę powłokę przed zamknięciem? A może delikatnie ją otworzyć, gdy się zamknie? Jakie codzienne praktyki mogą pomóc ci pozostać w kontakcie ze wszystkim, czego się nauczyłeś, pozostać otwartym nawet wtedy, gdy zamknięcie jest bezpieczniejsze?

Ta praca jest procesem ciągłym. Ilekroć twój umysł jest niespokojny, spróbuj wykonać jedno z tych ćwiczeń. Zobacz, ile pereł możesz zebrać w następnym roku – każda kolczasta rzecz, która się wydarzy, jest okazją do znalezienia sensu.

References

A-Tjak et al., 2015 J.G.L. A-Tjak, M.L. Davis, N. Morina, M.B. Powers, J.a.J. Smits, et al.A meta-analysis of the efficacy of acceptance and commitment therapy for clinically relevant mental and physical health problems Psychotherapy and Psychosomatics, 84 (1) (2015), pp. 30-36 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarAtasoy et al., 2017 S. Atasoy, L. Roseman, M. Kaelen, M.L. Kringelbach, G. Deco, R.L. Carhart-HarrisConnectome-harmonic decomposition of human brain activity reveals dynamical repertoire re-organization under LSD Scientific Reports, 7 (2017), p. 17661 Google ScholarBarrett et al., 2016 F.S. Barrett, M.P. Bradstreet, J.M.S. Leoutsakos, M.W. Johnson, R.R. GriffithsThe Challenging Experience Questionnaire: Characterization of challenging experiences with psilocybin mushrooms Journal of Psychopharmacology, 30 (12) (2016), pp. 1279-1295 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarBelser et al., 2017 A.B. Belser, G. Agin-Liebes, T.C. Swift, S. Terrana, N. Devenot, H.L. Friedman, et al.Patient experiences of psilocybin-assisted psychotherapy: An interpretative phenomenological analysis Journal of Humanistic Psychology, 57 (4) (2017), pp. 354-388 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarBond et al., 2011 F.W. Bond, S.C. Hayes, R.A. Baer, K.M. Carpenter, N. Guenole, H.K. Orcutt, et al.Preliminary psychometric properties of the acceptance and action questionnaire–II: A revised measure of psychological inflexibility and experiential avoidance Behavior Therapy, 42 (4) (2011), pp. 676-688 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarCarhart-Harris, 2018 R.L. Carhart-HarrisThe entropic brain – revisited Neuropharmacology, 142 (2018), pp. 167-178 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarCarhart-Harris et al., 2016 R.L. Carhart-Harris, M. Bolstridge, J. Rucker, C.M.J. Day, D. Erritzoe, M. Kaelen, et al.Psilocybin with psychological support for treatment-resistant depression: An open-label feasibility study The Lancet Psychiatry, 3 (7) (2016), pp. 619-627 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarCarhart-Harris & Friston, 2019 R.L. Carhart-Harris, K.J. FristonREBUS and the anarchic brain: Toward a unified model of the brain action of psychedelics Pharmacological reviews, 71 (3) (2019), pp. 316-344 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarCarhart-Harris et al., 2018 R.L. Carhart-Harris, L. Roseman, E. Haijen, D. Erritzoe, R. Watts, I. Branchi, et al.Psychedelics and the essential importance of context Journal of Psychopharmacology, 32 (7) (2018), pp. 1-7 CrossRefGoogle ScholarDana, 2018 D. DanaThe Polyvagal Theory in Therapy: Engaging the Rhythm of Regulation W. W. Norton & Company (2018) Google ScholarGendlin, 2012 E.T. GendlinFocusing-oriented psychotherapy: A manual of the experiential method Guilford Press, New York (2012) Google ScholarGrof, 1985 S. GrofBeyond the brain: Birth, death and transcendence in psychotherapy State University of New York, New York (1985) Google ScholarGrof, 2008 S. GrofLSD psychotherapy Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies (2008) Google ScholarHayes et al., 2006 S.C. Hayes, J.B. Luoma, F.W. Bond, A. Masuda, J. LillisAcceptance and commitment therapy: Model, processes and outcomes Behaviour Research and Therapy, 44 (1) (2006), pp. 1-25 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarHayes et al., 2012 S.C. Hayes, K. Strosahl, K.G. WilsonAcceptance and commitment therapy : The process and practice of mindful change (2nd ed.), Guilford Press, New York (2012) Google ScholarKaelen, 2017 M. KaelenThe psychedelic future of mental health care: Mendel kaelen: TEDxCambridgeUniversity Retrieved from https://www.youtube.com/watch?v=ehi0Cfm4DQM (2017, July) Google ScholarKashdan and Rottenberg, 2010 T.B. Kashdan, J. RottenbergPsychological flexibility as a fundamental aspect of health Clinical Psychology Review, 30 (7) (2010), pp. 865-878 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarLeary et al., 1964 T. Leary, R. Metzner, R. AlpertThe psychedelic experience: Manual based on the Tibetan book ofthe dead Penguin Classics, London (1964) Google ScholarLuoma et al., 2017 J.B. Luoma, S.C. Hayes, R.D. WalserLearning ACT: An acceptance and commitment therapy skills training manual for therapists (2017) (Oakland, C.A: New Harbinger) Google ScholarMaclean and Griffiths, 2011 K.A. Maclean, R.R. GriffithsMystical experiences occasioned by the hallucinogen psilocybin lead to increases in the personality domain of openness Journal of Psychopharmacology, 25 (11) (2011), pp. 1453-1461 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarMennin et al., 2006 D.S. Mennin, R.G. Heimberg, C.L. Turk, D.M. FrescoApplying an emotion regulation framework to integrative approaches to generalized anxiety disorder Clinical Psychology: Science and Practice, 9 (1) (2006), pp. 85-90 CrossRefGoogle ScholarNoorani et al., 2018 T. Noorani, A. Garcia-Romeu, T.C. Swift, R.R. Griffiths, M.W. JohnsonPsychedelic therapy for smoking cessation: Qualitative analysis of participant accounts Journal of Psychopharmacology, 32 (7) (2018), pp. 756-769 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarNour and Carhart-Harris, 2017 M.M. Nour, R.L. Carhart-HarrisPsychedelics and the science of self- experience The British Journal of Psychiatry, 210 (3) (2017), pp. 177-179 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarPorges, 2011 S.W. PorgesThe polyvagal theory: Neurophysiological foundations of emotions, attachment, communication, and self-regulation W. W. Norton & Company, New York, NY (2011) Google ScholarRead, 2014 T. ReadWalking shadows: Archetype and psyche in crisis and growth Muswell Hill Press, London (2014) Google ScholarRichards, 2015 W.A. RichardsSacred knowledge: Psychedelics and religious experiences Columbia University Press, New York, NY (2015) Google ScholarRichards, 2017 W.A. RichardsPsychedelic psychotherapy: Insights from 25 Years of research Journal of Humanistic Psychology, 57 (4) (2017), pp. 323-337 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarRoemer et al., 2005 L. Roemer, K. Salters, S.D. Raffa, S.M. OrsilloFear and avoidance of internal experiences in GAD: Preliminary tests of a conceptual model Cognitive Therapy and Research, 29 (1) (2005), pp. 71-88 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarRogers, 1957 C.R. RogersThe necessary and sufficient conditions of therapeutic personality change Journal of Consulting Psychology, 21 (2) (1957), pp. 95-103 CrossRefView Record in ScopusGoogle ScholarVowles et al., 2014 K.E. Vowles, K. Witkiewitz, G. Sowden, J. AshworthAcceptance and commitment therapy for chronic pain: Evidence of mediation and clinically significant change following an abbreviated interdisciplinary program of rehabilitation The Journal of Pain, 15 (1) (2014), pp. 101-113 ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle ScholarWatts et al., 2017 R. Watts, C. Day, J. Krzanowski, D. Nutt, R. Carhart-HarrisPatients’ accounts of increased “connectedness” and “acceptance” after psilocybin for treatment-resistant depression Journal of Humanistic Psychology, 57 (5) (2017), pp. 520-564 CrossRefView Record in ScopusGoogle Scholar

Udostępnij

Related Posts